Show/Hide
 

Contact Information

Print
Manager - Technical Systems Operations

 
Welcome to the Growth Management Department
Contact Information List

We are pleased to provide immediate assistance through our 
Customer Service Call Center
by dialing 239-252-2400.
 

Administration    
James French Deputy Department Head 239-252-2400 
     
Operations and Regulatory Management
Ken Kovensky Director 239-252-2388 
     
Finance & Operations    
Stephanie Amann  Manager  239-252-8736 
Ashley Lang  Senior Budget Analyst  239-252-2302 
Crystal Sanchez  Budget Analyst  239-252-5085 
Erin Page Budget Analyst 239-252-2521
Judy Puig  Operations Analyst  239-252-2370 
Magaly Bowman  Operations Coordinator  239-252-2480 
Donna Guitard  Operations Coordinator  239-252-2327 
     
Addressing/Records
Annis Moxam  GIS Technician  239-252-5519 
Jon Voiles  GIS Technician  239-252-2600 
Jean Benoit Operations Supervisor-Records 239-252-8684 
Robert DeCamp Operation Coordinator  239-252-2536
David Merino  Planning Technician  239-252-2382 
Kathleen VanSickle  Fiscal Technician  239-252-5201 
Sara Ison Customer Service Specialist  239-252-6094
     
Business Center 
Claudine Auclair  Manager 239-252-5887 
     
Quality Check & Outreach    
Michael Levy Operations Analyst 239-252-4283 
     
Client Services     
Everildo Ybaceta Permitting Supervisor 239-252-4229 
Paula Brethauer Project Coordinator 239-252-2401 
Evelyn Trimino Project Coordinator 239-252-4317 
Renald Paul  Project Coordinator - Code Enforcement  239-252-2443 
Pamela Judy Permitting Technician   239-252-2435 
Jose Nodar Operations Coordinator   239-252-2335 
     
Permit Intake  
Edward Bouza Permitting Supervisor 239-252-2371 
Carol Stachura  Planning Technician  239-252-6835 
James Forma Planning Technician  239-252-2348
Ailyn Padron   Planning Technician  239-252-5624 
Martha Vellos  Planning Technician  239-252-5711 
Maria Diaz Planning Technician 239-252-5759
Amy Sheehan Planning Technician 239-252-2461 
Mayra Castillo Planning Technician 239-252-8009 
Lamay Perez Planning Technician  239-252-2476
Oliver Rodgers   Planning Technician  239-252-2489 
Abraham Berrios Planning Technician 239-252-5872 
Sonie ClarkeBoyle Planning Technician
     
Planning Front Counter   239-252-5603
Gabriela Castro Planner  239-252-5603
Karla Llanos  Planner  239-252-2524
     
Signs    
Diana Compagnone Sign Plans Reviewer 239-252-2429
Jennifer Breining Sign Plans Reviewer 239-252-5573
     
Immokalee Office  
Asha Greenidge Planner 239-252-2408
Alamar Smiley  Operations Coordinator  239-252-5733
     
Cashiering and Call Center
Maria Corzo  Revenue Supervisor  239-252-5722 
Maria Estrada  Operations Coordinator 239-252-2989 
Martin Ruedy Fiscal Technician 239-252-2522
Lea Derence  Planning Technician  239-252-5113 
Alina Harris Fiscal Technician 239-252-2913
Elizabeth Mendez  Fiscal Technician 239-252-5116 
     
Contractor Licensing
Ian Jackson  License Compliance Supervisor 239-252-2451 
Karen Clements  License Compliance Officer  239-252-2450 
Robin Ganguli License Compliance Officer  239-252-2914 
Reggie Smith  License Compliance Officer  239-252-2432
Joe Nourse License Compliance Officer  239-252-2297 
Jason Bridwell Administrative Supervisor  239-252-2930
Joann Greenberg  Customer Service Specialist  239-252-2431 
Samantha Roe  Customer Service Specialist  239-252-5572 
Anthony Fensore Customer Service Specialist 239-252-2909 
     
Digital Plan Review & Application Support
Simon Cleveland  Manager - Technical Systems Operations  239-252-7935 
Cheryl Soter  Principal Planner  239-252-2937 
Tonia Spangler  Applications Analyst  239-252-5758 
Wes Meyer Applications Analyst  239-252-2472 
Jason Badge Applications Analyst 239-252-236 
Jon Gulenchyn Technical Support Professional  239-252-5911 
     
GIS    
Mike Dumais Senior Programmer Analyst 239-252-2377 
Beth Yang Principal Planner 239-252-6208 
Laura Gibson Senior Environmental Specialist 239-252-2933
Jessica Huckeba CAD Technician 239-252-2315
     
Training    
Amy Kuperman Senior Operations Analyst (Lead) 239-252-4252
Lazaro Pomier Senior Operations Analyst 239-252-8214 
Dianna Perryman Training Coordinator  239-252-2965 
Danny Condomina Training Coordinator  239-252-6866
     
Development Review
Matthew McLean Director 239-252-8279
     
Engineering Review    
Brett Rosenblum Senior Engineer 239-252-2905
Alicia Humphries  Senior Site Plans Reviewer (ROW) 239-252-2326 
Stephen Baluch  Site Plans Reviewer  239-252-2361 
Chad Sweet Site Plans Reviewer  239-252-2491 
Garrett Louviere Site Plans Reviewer 239-252-2526
     
Environmental Review    
Kirsten Wilkie  Principal Environmental Specialist 239-252-5518 
David Anthony Senior Environmental Specialist 239-252-2497 
Craig Brown Environmental Specialist 239-252-2548
     
Planning Review    
Chris Scott  Planning Manager  239-252-2460 
Mark Templeton Principal Planner  239-252-2475
Christine Willoughby Senior Planner 239-252-5748 
Chris Sparacino Planner  239-252-8676
Stefanie Nawrocki Planner 239-252-2313
Ellen Summers  Planner  239-252-1032
Peter Shawinsky Architect 239-252-8523
     
Plat and Plan Review    
John Houldsworth  Senior Site Plans Reviewer 239-252-5757
Jodi Hughes Associate Project Manager  239-252-5744
Marcus Berman County Land Surveyor 239-252-6885 
     
Permitting Distribution    
Ivette Monroig  Technician  239-252-2923 
Valerie Kullick Planning Technician  239-252-2987
Alma Serna Brito Planning Technician 239-252-7344 
     
Land Development & Flood Plain Regulation
Caroline Cilek  Manager 239-252-2485 
Richard Henderlong Principal Planner  239-252-2464 
Jeremy Frantz Senior Planner 239-252-2305 
Howard Critchfield FEMA Floodplain Coordinator  239-252-5858
William Lang Planner 239-252-2389
Kathy Badger Floodplain Permitting Technician 239-252-2390 
Bethany Mitchell Floodplain Permitting Technician 239-252-5866
     

Building Plans Review and Inspections

Richard Long  Director 239-252-2490 
Vacant Manager  
Jonathan Walsh Sr. Engineer/Building Official 239-252-2962
Richard Traverse Sr. Engineer  239-252-2968 
John McCormick Sr. Engineer  239-252-5203
     
Sr. Building Inspectors    
Jim Kerrigan Sr. Building Inspector 239-438-5174
John Clements Sr. Building Inspector 239-438-5165
John Serenko Sr. Building Inspector 239-438-5183
Richard Noonan Sr. Building Inspector 239-877-2854
Scott Ellis Sr. Building Inspector 239-292-0425
Tim Stick Sr. Building Inspector 239-438-5185
     
Administration    
Brooke Bond Operations Coordinator  239-252-2398
Connie Thomas Operations Coordinator 239-252-2473
Heather Smallwood     Operations Coordinator 239-252-2558
Susan Rossi Operations Coordinator 239-252-2407
     
Structural    
Myron Jacobs Chief Structural Inspector  239-252-2427 
Alexander Pando Building Inspector - Structural 239-292-3912
Brian Linhard Building Inspector - Structural 239-438-5179
Bruce Kramer Building Inspector - Structural  239-292-1678
Ed Mitchell IV Building Inspector - Structural  239-438-5354 
Fernando Espinoza Building Inspector - Structural  239-292-1278 
Harry Chancy Building Inspector - Structural  239-438-5168
Jack Togher Building Inspector - Structural 239-438-5164
Jeff French Building Inspector - Structural 239-821-0437
Jim Meisberger Building Inspector - Structural   239-292-3954 
John Collins Building Inspector - Structural 239-784-7716 
Raul Rodriguez Building Inspector - Structural 239-877-2389
Robert Bolinger Building Inspector - Structural 239-821-0440 
Robert Loges Building Inspector - Structural 239-784-7977
Robert Shutok Building Inspector - Structural 239-877-1092
Steve Belyea Building Inspector - Structural 239-438-5163
Thomas Winkler Building Inspector - Structural 239-877-2502
Andy Ewing      Structural Plans Reviewer 239-252-2470 
Daniel Wasch Residential Plans Reviewer  239-252-6811 
Luis Hernandez Structural Plans Reviewer 239-252-5716
Michael Gibbons Structural Plans Reviewer 239-252-2426
Robert Moore Architect 239-252-5705
Thomas Umschied           Structural Plans Reviewer 239-252-2433 
Tom Williams Structural Plans Reviewer 239-252-2369
     
Inspections    
Donna Dowdell  Administrative Supervisor  239-252-2406 
Dana Spencer  Permitting Technician  239-252-2373 
Doris Couture  Permitting Technician  239-252-4288
Lissandra Corsile Permitting Technician 239-252-2333 
Samuel Alpire Permitting Technician 239-252-4288
     
Plumbing/Mechanical    
Robert Cornetta Chief Plumbing/Mechanical Inspector 239-252-2474
Barry Penix Building Inspector-Plumbing 239-537-6305
Chad Desear Building Inspector-Mechanical 239-877-2920
Daniel Bilek  Building Inspector - Plumbing 239-821-7553
David Laterneau  Building Inspector - Plumbing 239-465-1469
Gary Konicek  Building Inspector - Plumbing/Mechanical  239-821-0535 
Herb James    Building Inspector - Plumbing/Mechanical  239-877-7428 
James Warfield  Building Inspector - Plumbing/Mechanical  239-877-6034 
John Widlacki Building Inspector - Plumbing 239-877-2920 
Pete Lakoma Building Inspector - Plumbing 239-537-6305 
Peter Vargo  Building Inspector - Plumbing/Mechanical  239-438-5182 
Peter Williams Building Inspector - Plumbing 239-292-2780 
Rob Rogers  Building Inspector - Plumbing/Mechanical 239-438-2087
Tim Rivard  Building Inspector - Plumbing/Mechanical 239-438-5170
Tim Williams Building Inspector- Mechanical 239-465-1023
Wayne Hendrickx  Building Inspector - Mechanical 239-784-5629
Robert Garee  Plumbing/Mechanical Plans Reviewer/FEMA  239-252-4282 
Tim Rygiel         Plumbing Plans Reviewer 239-252-2455 
     
Electrical     
Fred Clum Chief Electrical Inspector  239-252-4232 
Donald Wincer  Building Inspector - Electrical  239-438-5190
Gregory Surniak  Building Inspector - Electrical  239-821-2061
Jeff Teston   Building Inspector - Electrical  239-877-3168
Jerry Hitch Building Inspector - Electrical  239-871-7000
Mark Bauer Building Inspector - Electrical  239-438-0340
Mark Thomas  Building Inspector - Electrical 239-438-5191
Raymond Rosa Building Inspector - Electrical 239-877-7942
Richard Davidson Building Inspector - Electrical 239-438-5177
William Chancy  Building Inspector - Electrical 239-877-3160
David Engelhart Electrical Plans Reviewer 239-252-5723
Gregory Hamm Electrical Plans Reviewer 239-252-2415
Vito Congine Jr. Electrical Plans Reviewer 239-252-5581
     
Fire Plans Review    
Tom Mastroberto  Senior Site Plans Reviewer  239-252-7348
Edwin Sanchez Site Plans Reviewer 239-252-7517
Stephen McDonnell Plans Reviewer 239-252-7325
Steven Kovacs Plans Reviewer 239-252-2562 
     
Final Type
Angel Tarpley Operations Supervisor 239-252-5625 
Cashondra Chandler Customer Service Specialist  239-252-2381
Giuliano Guevara Planning Technician 239-252-2527
John Martin Permitting Technician  239-252-2906
Jose Nodar Operations Coordinator 239-252-2387
Makerby Oreus Planning Technician 239-252-2910
Melissa Buchman Planning Technician  239-252-2467
Theresa Potter Permitting Technician  239-252-2902
Tracy Bates Permitting Technician  239-252-2329
Vicki Scott Permitting Technician 239-252-2428
     
Updated 12/6/16